Pitný režim v létě – na co si dát pozor?

Léto je v plném proudu, což znamená i horké dny a o to větší nutnost správně dodržovat pitný režim. Jak přesně by ale měl správný pitný režim v letních měsících vypadat a na čem kromě množství tekutin záleží? To vše pro vás máme v dnešním článku.

Často se setkáme s tvrzením, že člověk by měl vypít minimálně 2-2,5 litru tekutin denně. Konkrétní číslo se v různých zdrojích liší, zůstává ale forma doporučení, kdy je jedno množství platné pro všechny, bez ohledu na věk, zdravotní stav a další faktory. Proto je už na začátku potřeba zdůraznit, že ideální denní příjem tekutin je velmi individuální záležitost a odvíjí se od mnoha proměnných. Těmi nejdůležitějšími jsou:

  • věk
  • aktuální prostředí (klimatizované/neklimatizované prostory, vlhkost vzduchu atd.)
  • zdravotní stav
  • fyzická aktivita
  • strava

Osoba se sedavým zaměstnáním v klimatizovaných prostorách bude tak mít logicky mnohem nižší potřebu tekutin (která nebude výrazně stoupat ani v létě) než profesionální sportovec nebo dělník vykonávající fyzicky náročnou práci na přímém slunci. Přesné množství nebo rozpětí, které by platilo univerzálně, proto neexistuje.
kapka%20vody

Jak tedy poznat, kolik mám právě já vypít?

Kromě toho, že je vždycky potřeba zvážit už zmíněné faktory, které pitný režim ovlivňují, je dobré také všímat si na svém těle známek počínající dehydratace a předcházet jim. V létě se náš výdej tekutin výrazně zvyšuje díky pocení, kterým se ochlazujeme, proto se dehydratace dostaví velmi snadno. Vaše tělo trpí nedostatkem tekutin, když:

  • máte sucho v ústech a oschlé/rozpraskané rty
  • máte tmavě zabarvenou moč a je jí jen malé množství
  • cítíte se ospalí a malátní
  • trpíte na bolest hlavy nebo motání hlavy
  • máte suchou pokožku, která ztrácí svou pružnost

Určitě také není vhodné pít až tehdy, když pociťujete žízeň – ta je totiž sama o sobě reakcí na už probíhající dehydrataci. Jakmile se cítíte žízniví, znamená to, že již vaše tělo přišlo o zhruba 1-2 % vody v rámci celkové hmotnosti.

Ideální je proto v létě pít průběžně během celého dne a večer před spaním to už s tekutinami moc nepřehánět. Rozhodně není dobré do sebe nárazově „hodit“ litr nebo dva poté, co jsme celý den pitný režim zanedbávali, takovéto výkyvy organismus zatěžují.

A co v létě pít?

 Doporučení pro letní pitný režim se, co se jeho složení týká, od pitného režimu v jiných obdobích nijak výrazně neliší. Se vzrůstající teplotou ale roste důležitost jejich dodržování.

 Hlavní složku vašeho denního příjmu tekutin by vždy měla tvořit čistá neperlivá voda. Pro mnoho lidí je ale „obyčejná“ voda chuťově nevýrazná a proto ji pijí neradi. I zde je ale řešení - výdejníky vody nebo filtry na vodu, které z vaší vody odstraní případné nežádoucí látky a zlepší tak její chuť i kvalitu.

Pitný režim můžete doplnit i slabými zelenými čaji, méně mineralizovanými vodami nebo přírodními nedoslazovanými šťávami z ovoce a zeleniny. Nezapomínejte ani na tekutiny ve stravě – v létě je všude dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, které mají vysoký obsah vody a jsou tak skvělým doplněním pitného režimu.

 Pozor si při vysokých teplotách naopak dejte na kofeinové nápoje (káva a černé čaje tělo naopak odvodňují), alkohol a slazené a sycené limonády (cukr zvyšuje pocit žízně). A i když horko svádí k tomu, osvěžit se ledově vychlazeným nápojem, je vhodnější dát přednost vlažnému drinku. Proč? Než naše buňky mohou vodu přijmout, musí mít přibližně stejnou teplotu jako naše tělo samotné. Pokud je studená, musí ji tak nejprve ohřát, což stojí další energii a celý proces doplnění tekutin se tím prodlužuje.

 Nezapomínejte proto pravidelně a správně pít, ať si léto můžete vychutnat naplno!3

pitný režim v létě

×

Splátková kalkulačka ESSOX